.

UROCZYSTOŚCI 50-TEJ ROCZNICY ŚMIERCI

hm. JANA POPLEWSKIEGO

W dniu 9 grudnia 2000 roku odbyły się uroczystości związane z 50-ta rocznica śmierci hm. Jana Poplewskiego, wieloletniego, zasłużonego instruktora Chorągwi Poznańskiej ZHP. Uroczystości zorganizowała Komisja Historyczna Chorągwi z udziałem seniorów z Kręgu im. T. Wojtczaka i harcerzy 5 BDH w Buku.

Na cmentarzu parafialnym na Jeżycach zgromadziło się około 140 osób. Były reprezentacje hufców poznańskich, z Poznania – Rejonu, z Janowca Wlkp., harcerze i seniorzy z Buku, a także rodzina Druha Jana.

Nad grobem przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi dh hm. Marian Pietrzykowski w krótkim przemówieniu nakreślił sylwetkę zmarłego, a potem przeprowadził okolicznościowy Apel Poległych, na który symbolicznie wezwani zostali wszyscy polegli i zmarli harcerze. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy odmówiono modlitwę za zmarłych.

Druga część uroczystości odbyła się w harcówce 5 Bukowskiej Drużyny Harcerskiej im. hm. Jana Poplewskiego w Buku. Drużyna ta obchodziła pierwsza rocznicę nadania imienia. Blok słowno-muzyczny i występy okolicznościowe przygotowała i przeprowadziła drużynowa dh hm. Bożena Stęcel.

Na zakończenie uroczystości dh hm. Marian Pietrzykowski odebrał przyrzeczenie harcerskie od członków 5 BDH.

“Smacznym” akcentem uroczystości była grochówka z harcerskiego kotła, którą uraczyło się blisko 100 osób.

powrót